על ההבדלים בין: סרט תדמית - סרט הדרכה - סרט בטיחות

רבים מבלבלים מונחים בכל הקשור לסרטי תדמית, סרטי הדרכה ו סרטי בטיחות.

ובכן, זה הזמן לסדר את המונחים ולהבין שכל אחד מהם משמש ומשרת פונקציה שונה.

סרט התדמית, (יש המגדירים אותו גם במונח "סרט מוצר") כשמו כן הוא. משמש לטובת לקוחות חיצוניים, מזדמנים או ייעודיים. הסרט מהווה כחלון ראווה לעסק וככלי שיווקי מודרני שמקדם עיסקיות. סרט תדמיתי איכותי עונה על שלבי ההפקה מרמת התחקיר, תסריט, צילום, הקלטה, עריכה, קריינות ופס קול. הוא חיייב להיות מלוטש ולהדגיש צדדים חיוביים בעסק הרלוונטי. הסרט יכול להיות מוצג באתר אינטרנט, תערוכות וכנסים, פולדר ללקוחות, משלוח ללקוחות ייעודיים ועוד.

סרט הדרכה מיועד לצרכים פנימיים. במקרים רבים בארגונים מסודרים וגדולים נבנים מערכי הדרכה שבאים להסביר על מכשור חדיש, נהלי עבודה, עבודה מול לקוחות וכדומה. במקרים רבים סרטי ההדרכה מחולקים לשני חלקים: תחילה הצד הלא תיקני בעבודה, לאחר מכן מתקיים דיון עם העובדים ובתומו, על מנת לבצע הפנמה מוחלטת, מוקרן סרט הדרכה תקני, המשלב את כל האלמנטים החיוביים והתיקניים. סרט ההדרכה עובר את כל שלבי ההפקה, אך היות והוא לא מיועד לתצוגה באתר האינטרנט  ,בתערוכות וכדומה, אלא לשימוש פנימי, ניתן להפחית במעט ברמת הליטוש הסופי (לעומת סרט התדמית). עם זאת, סרט הדרכה חייב לעבור תהליך של תחקיר מקיף ורחב, מול נהלים ואנשי מקצוע, על מנת להבין בדיוק כיצד להפיק את החלקים המיועדים לתוכנו.

סרט בטיחות נחשב לחשוב ביותר. בעיקרו הוא נועד להגן על חיי אדם. סרט בטיחות מתאר כיצד יש להתעסק עם מיכון מסוכן, חומרים רעילים, הטיפול בהם ועוד. כמו בסרט ההדרכה, גם בסרט הבטיחות  נדרשת הבנה עמוקה ותחקיר על מנת לאמוד את כל ההיבטים הבטיחותיים והליקויים האפשריים. למעשה סרטי ההדרכה וסרט הבטיחות, במקרים רבים, יושבים בכפיפה אחת, באותה הגדרת ביצוע. אל תחסכו בחיי אדם, והבינו שסרט בטיחות איכותי יוצר אילוסטרציה מעשית למפגעים, ובשילוב דיון מעמיק נותן את האפשרות למנוע ולהפחית תקלות באופן משמעותי.

סרט הדרכה וגם סרט בטיחות נחשבים לדעתי אולי לחשובים ביותר מכלל הסרטים המופקים. מטרתם העיקרית לכוון עובדים על מנת שיפעלו באופן תקני, ואף יותר מכך סרט הבטיחות נועד למנוע פגיעה בחיי אדם ולמנוע קטל מיותר.

ובכן. כמובן שאיכות הצילום, הסאונד, הקריינות ויתר האלמנטים שמרכיבים את סרטי ההדרכה וסרטי הבטיחות חשובים, אך להבדיל מסרט תדמית הם נחשבים למשניים.

תחקיר נכון ועמוק יעלה על כל הבעיות שצריכות לצוץ במהלך כתיבת בתסריט. אתן דוגמא: בבית ההפקות אליו אני משתייך, TV Media, עמלנו על סרט בטיחות לחברת תרופות מובילה (השם חסוי). במהלך התחקיר, שנעשה מול הנהלים הכתובים ומול אנשי החברה, התגלו מספר נקודות שבהדגשה נכונה שלהם והכנסתם לתסריט עצמו, תיווצר פעילות חוסמת תקלות. זאת אומרת: בהתעסקות עם חומרים מסוכנים והעברתם מנקודה לנקודה יש סיכונים ואת אלה צריך היה להמחיש. ההמחשה הדגישה בפני העובדים הן את הסכנות והן את דרכי ההתנהלות התקינה.

זכרו - חיי אדם מעל לכל שיקול כספי.

לכן משמעות התחקיר חשובה, גם אם צריך "להציק", הסרט הולך עם המפעל או בית העסק לשנים רבות, ובכל מה שקשור להדרכה ובטיחות - שם נמצאת הבטן הרכה. שם נמצאות התקלות ואילוסטרציה צילומית ועריכתית מצילות חיי אדם באופן חד משמעי!!

הדגשים התחקיריים מוזנחים לעיתים רבות והתוצאה הסופית: סרט לוקה בחסר, שלא מהווה כגורם הדרכתי, מעלה אבק וגרם לבזבוז כסף מיותר.

לכן אמנה את שלבי ההפקה של סרט הדרכה וסרט תדמית:

ביצוע תחקיר עומק - כתיבת תסריט ואישורו (גם אם דורש דראפטים רבים עד מיצוי מושלם) - צילום והקלטה -  קריינות - תוספת מוסיקה - עריכה - הגשה ללקוח על פורמטים רלוונטים (+העתק  DV לגיבוי)

 

Web Development: Lingo Multimedia